Sırada yeni film projesi var

Çavuş beldesinde “büyük buluşma” sloganıyla devam eden sanat etkinliklerine son dönemin tanınmış sinema yönetmenleri de katılıyor.

Hüyük ilçesine bağlı Çavuş beldesinde “büyük buluşma” sloganıyla devam eden sanat etkinliklerine son dönemin tanınmış sinema yönetmenleri de katılıyor.

Sonsuz Şükran Köyü’ne yerleşme kararı alan yönetmen Reis Çelik’in, 2004 yılında çekimini yaptığı ve halen vizyonda olan ve başrolde Tuncel Kurtiz’in oynadığı, “İnat Hikayeleri” adlı sinema filmi, belde meydanındaki açık hava sinema salonunda gösterime girdi. Yönetmen Çelik, filmin ardından sinemaseverlerle söyleşilerde bulundu.

Çavuş beldesinde neden Sonsuz Şükran Köyü projesi içerisinde yer aldığı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Çelik, “Sonsuz Şükran projesi, Anadolu’ya verdiklerinin karşılığında, yeniden ona teşekkür etmenin başlangıç yolu” yorumunda bulundu. Bunca var olan kültürü, Anadolu’nun öğrettiğine vurgu yapan Çelik, “Anadolu biriktirdi, bugüne kadar taşıdı, bugün sanat olarak yaptığımız, sanatçı olarak uyguladığımız, kullandığımız tüm ham şeyler, Anadolu’dan gelen şeylerdir.Onun için de Anadolu’nun göbeğinde, ortasında böylesine bir köy düşünüp, bunun içerisinde bu kültürel etkinliği buraya taşımak, burada üretmeye başlamak bana çok büyük fikir, güzel bir proje olarak geldi. Ben de o yüzden bu proje içerisinde yer aldım.”diye konuştu.

Öte yandan, Çelik çekmeyi düşündüğü yeni bir film projesi olduğundan da söz ederken, “Ekim ayı gibi kaynaklarını bulup da doğrultursam, yeni bir film projesine başlamayı düşünüyorum”dedi. Filmin senaryosunun belli olduğunu, Anadolu’da bir düğünün hikayesini beyaz perdeye uyarlamayı planladığını anlatan Çelik, çekim yerinin ise henüz belli olmadığını, doğu, batı illeri ya da her yerde çekilebilecek bir hikaye olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye’de yapılan ilk Nazım Hikmet Belgeseli olan;” Nazım Hikmet Ziyaretçin var” adlı belgesele imza atan usta yönetmen Çelik, bugüne kadar çekimini yaptığı 12 belgesel filme daha imza attı. İlk Uzun metrajlı filmi “Işıklar Sönmesin” olan Çelik, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının hayatını da sinemaya uyarlayan “Hoşça kal Yarın” adlı projeyle sinemaseverlerin karşısına çıktı.

Reklamlar
  1. bu çok güzel hizmette emeği geçen herkese teşekkürler.ancak festival programını yazmamışsınız ??? ne zaman hangi gün neler yapılıyor – yapılacak??

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: