Sonsuz Şükran Köyü’nde festival

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Konya Karatay Üniversitesi ve Çavuş Belediyesi tarafından Konya’nın Hüyük ilçesine bağlı Çavuş beldesinde hayata geçirilen Sonsuz Şükran Köyü Projesi açılış festivaline, çok sayıda sanatçı katıldı.

”Anadolu Kültürüne Kesin Dönüş İçin Büyük Buluşma” adı verilen açılış festivaline, oyuncular Selçuk Özer, Bulut Aras, Mustafa Uzunyılmaz, Gaffur Uzuner, Tamer Yiğit, modacı Cemil İpekçi, sinema yönetmenleri Mehmet Taşdiken, Atalay Taşdiken ile Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever de katıldı.

Çavuş Belediye Başkanı Mehmet Çiğdem, 2007 yılında uzun ve meşakkatli bir yola çıktıklarını, birçok kişinin ”hayal” olarak nitelediği bir projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Kerpiç evlerin sanat mahallesinde yükselmeye başladığını anlatan Çiğdem, sanatçıların Eylül ayından itibaren kerpiç evlerde konaklamaya başlayabileceklerini belirtti.

Projenin mimarı yönetmen Mehmet Taşdiken de sanatçıların bölgeye ”Çavuşlu” olmaya geldiğini vurgulayarak, ”Bu geliş elbette ki insanların iş hayatlarına dair başka bağlantıları olduğu için 12 aylık bir süre olmayacaktır. Ama biz arkadaşlara yılda en az 60 gün kerpiç evlerde yaşama şartını koyuyoruz. Bazı arkadaşlarımız daha işin başında buraya temelli yerleşmeye geliyor” dedi.

Ünlü modacı Cemil İpekçi ise çok sevdiği Anadolu’nun ve Mevlana’nın yakınlarında bir sanat köyünde açılışta bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Hanımların iğne oyalarının, ev işlerinin, kumaşlarının kendisine çok şey katacağına inandığını bildiren İpekçi, ”Ben bu insanlardan çok şeyler alıyorum. Zaten başka türlü de ayakta duramazdım” diye konuştu.

Konuşmaların ardından etkinliğe katılan sanatçılara ”şükran” sertifikaları verildi.

Reklamlar
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: